صفحه اصلی / مقالات


تفاوت های دستگاههای Mosfet و IGBT

Mosfet (فلز اکسید نیمه رسانای اثر میدانی ترانزیستور) وIGBT (دروازه عایق ترانزیستور دو قطبی) دو نوع از ترانزیستورها هستند که دارای ساختار مشابه با صفحه های نیمه رسانای متفاوت می باشند.

Mosfet (مسفت) یکی از انواع ترانزیستورهای میدانی (FET) است که از سه پایانه ورودی، منبع و خروجی تشکیل شده است. در این نوع ترانزیستور جریان خروجی با ولتاژ ورودی کنترل میشود. بنابراین، مسفت ها دستگاههای کنترل کننده ولتاژ هستند.

IGBT (آی جی بی تی) یک وسیله نیمه رسانا با سه پایانه خروجی، جمع کننده و ورودی می باشد. ویژگی این نوع از ترانزیستورها کنترل قدرت بالای انرژی است.

IGBT در سال 1980 به بازار عرضه شد و جدیدتر از Mosfet به شمار می رود. با توجه به آب وهوای کشور ما دستگاه جوش با ویژگی های Mosfet کارایی بیشتری دارد اما ممکن است در کشورهای دیگر که آب وهوای متفاوتی نسبت به ایران دارند، IGBT دارای کاربرد بهتری باشد.

با توجه به ویژگی دستگاههای Mosfet، شرکت ابزارآلات تانوس دستگاه جوش تانوس (inverter) خود را در مدل مسفت  وارد بازار ابزار کشور کرده است.

دستگاه جوش تانوس قابلیت استفاده طولانی مدت در هر نوع آب و هوای متنوع کشور عزیزمان را دارد. صفحه برد دستگاه جوش تانوس از بهترین اجزا جمع بندی شده است، (مسفت 23، پولیدیوت ازجنس سیلیکون copperconnector قوی، خروجی برق 200یا 250 آمپر, 6 خازن، capacitor 6 و ...)